Trnorep africký

(Uromastyx acanthinura)

Trnorep je chráněn přílohou CITES II, nejsou vhodní pro začátečníky. Jsou to výjmečně klidná zvířata, mají zajímavý vzhled. Jsou náchylní ke stresu a vyžadují vysokou úroveň péče.

Velikost:  30-45cm

Popis:  má šedohnědou barvu se zelenými, oranžovými nebo žlutými skvrnami. Má zploštělé tělo se silnýma nohama a mohutným ocasem.

Rozšíření:  Maroko, Alžírsko, Tunisko, Libye, Egypt, Mauritánie, Západní Sahara, Čad (Tibesti, Ennedi Mountains), Mali, Niger, severní Sudán

Terárium:  Terárium je pouštní, tomu odpovídá vybavení jako skály, kameny, úkryty ze suchých větví, jako podklad písek ( vrstva min. 15cm - rádi se hrabou ) v přírodě si hrabou nory i 3 - 4metry hluboké, k jejich východu se pak otočí svým "ostnitým" ocasem a na případného vetřelce jím v případě vniknutí do nory zaútočí.Miska s vodou není potřeba, stačí večerní rošení. Jelikož se jedná o pouštní ještěry, kteří se i před den rádi sluní, je zde potřeba opravdu kvalitního záření UVB, příp . jiné zajištění správné dávky vitamínů AD3.
Terárium vyhříváme na 26 - 33C, lokálně i k 50 - 60C.

Potrava:  Převážně rostlinná, ideální je ledový salát, čínské zelí, ale i např. oříšky, semena slunečnice ( vše bohatě sypané vápníkem ). Samozřejmě nepohrdnou ani hmyzem, někteří jedinci však hmyz mohou úplně odmítat, hmyz nabízíme cca 1 - 2 krát týdně ( cvrčky, zophobasy, moučné červi,.... ). Přes léto přijímají i vyschlé květy a listy rostlin.

Rozmnožování:  Samice mívají okolo 20ti vajec, zhruba po 50ti dnech se líhnou 6cm velká mláďata. Páření předcházejí speciální námluvy, kdy se samec otáčí dokola a kýve na samici - tím jí inponuje.

 

Zdroje:  aquapage.cz, terarka.net, biolib.cz

 

Fotogalerie: Trnorep africký